Уште од дизајнот на новиот Skoda Superb , многумина прво ќе реагираат: Зошто Volkswagen го загрозува сопствениот Passat? Но, секако дека Passat не е тој што треба да стравува од оваа силна „форма“ на чешката лимузина. Кога овој Superb во неговата трета генерација би се појавил пред две или три децении, тој би бил Renault Twingo, Audi TT, Smart или веројатно Fiat Multipla, а можеби и Lamborghini Diablo. Хмм!?? Ова тврдење може и не би звучело толку дилетантско, кога би се земало во предвид дека сите тие автомобили го имаат одбележано периодот, и асоцијациите, не само на автомобилските ентузијасти, за модели од деведесетите години, често паѓаат токму на нив. Тоа се автомобили што се разликувале од главната струја, вовеле извесна револуција, и светот ги има во пријатно сеќавање. [caption id="attachment_21203" align="alignright" width="300"] Пред нешто повеќе од една година се чинеше неверојатно дека Skoda навистина ќе го реализира дизајнот од VisionC во серија, барем во поголемиот дел. Superb III се случи, ...
сите 2 | | | веќе видена

Необична глетка во компјутерскиот томограф на Audi . Во одделението за проверка на квалитет во фабриката во Некарсулм, деновиве се скенираше череп стар 4.500 години. Во компјутерскиот томограф во одделението за обезбедување квалитет, инженерите во фабриката на Audi во Некарсулм за првпат скенираа човечки череп стар 4.500 години. Најстар досега скениран експонат на компјутерскиот томограф на Audi беше ибис-мумија стара 2.000 години, по барање на националниот музеј во Виртемберг. Преку снимањето со CT можеше да се погледне во внатрешноста, без да се уништи мумијата. Друг музеј сега ги побара услугите на Audi, со цел преку тридимензионална реконструкција да се изработи реплика од пластика, верна на оригиналот. Во споредба со клиничките апарати, компјутерскиот томограф на Audi работи со 50 пати поголема прецизност. Audi ја користи технологијата веќе 10 години заради проверка на квалитетот, на пример, на заварените споеви. На тој начин се подигнува квалитетот на секој нов модел на марката и се заштедуваат пари и ...
| | веќе видена

Како светски лидер во електричниот погон, Норвешка го прави следниот чекор и нарачува 240 примероци од Renault Kangoo Z.E. што ќе се користат за разнесување пошта. Ова е една од најголемите нарачки на електромобили. Норвешката пошта нарача 240 примероци од електричниот Renault Kangoo Maxi Z.E. Со досег меѓу 80 и 125 километри во реални услови на возење, Kangoo Maxi Z.E. може да ги извршува вообичаените дневни тури во поштенската достава без потреба од пауза за полнење на батериите. Доставното комби со погон на струја ќе се користи првенствено во урбаните средини. Поштата во Норвешка веќе располага со возен парк од 900 електрични возила, вклучувајќи автомобили, велосипеди, квадрицикли и трејлери. Цел на компанијата е до 2020 година да ја намали емисијата на СО2 на својот возен парк за 40 проценти. Норвешката држава во последните години силно ја стимулира продажбата на електрични возила преку субвенции. Дури 20 проценти од вкупната продажба на возила во скандинавската држава во текот на 2015 година отпаѓа на ...
сите 2 | | | веќе видена

Lada Niva може да влезе во историјата како најиздржлив теренец. Тоа важи не само за неговите теренски својства, туку и за опстојувањето на пазарот. Niva го надживеа Land Rover , останува уште G-Class. Помните како се возеше во 1970-те? Моторот брмчи, менувачот завива, подвозјето тропа, брзините заглавуваат, а над 120 километри може да се комуницира со сопатниците само преку гестикулација. Кој мисли дека ваквиот начин на превоз е подобар од беспрекорните манири на денешните автомобили, секогаш ја има на располагање Lada 4x4. За моделското годиште 2016, неуништливиот и бесмртен руски теренец, некогаш познат под името Niva, доживеа неколку спектакуларни освежувања. Niva е рускиот Land Rover и во истата оваа форма се произведува уште од 1977 година. [caption id="attachment_21163" align="alignright" width="300"] Lada Niva/Taiga/Urban и натаму е фантастична и најдостапна можност да се купи олдтајмер на ново[/caption] Малку работи се променија оттогаш кај малечкиот теренец од 3,64 метри од Тољати. Најголема промена ...
сите 2 | | | веќе видена

Националното гласило „Скотсмен“ го прогласи Mitsubishi Outlander PHEV за најдобар плагин-хибрид на шкотскиот пазар. Ова е веќе четврта титула на популарниот Outlander во земјата. Шкотското национално гласило „Скотсмен“ по подолго тестирање на првиот спортски теренец со хибриден погон и надворешно полнење на батериите го прогласи Mitsubishi Outlander PHEV за најдобар плагин-хибрид за 2016 година. Според „Скотсмен“, Outlander PHEV претставува „одличен избор за секој што бара спортски теренец кој е лесен за џебот и добар за животната средина.“ Покрај тоа, Шкотите дадоа позитивни критики и за квалитетниот избор на материјали и за изработката, како и практичноста, просторноста и огромниот багажник. Тоа што најмногу го импресионираше „Скотсмен“ сепак е можноста со едно полнење на батериите да се поминат до 51 километри, што значи дека повеќето возачи можат да ја извозат вообичаената секојдневна рута без да потрошат капка гориво. Половината од државните субвенции за чист погон одат за Outlander PHEV Outlander PHEV ...
сите 2 | | | веќе видена

Возењето по снег и кал, при студено и темно време само на малкумина може да им претставува задоволство. Автомобилот сепак мора да се подготви за безбедно да се помине зимото. На луѓето некогаш им е полесно отколку на машините. Кога е студено, само ќе се облече подебела јакна, капа, шал, ракавици, и готова е подготовката за зимата. Автомобилите во тој поглед се многу почувствителни. Зимските гуми се неопходност, без разлика дали има паднато снег или не. Но, автомобилот ќе возврати и ако му се посвети внимание на уште неколку посебни детали, пред навистина да стане студено. Зимски гуми Како што температурите сé подолго остануваат под 7 степени Целзиусови, веќе е време зимските гуми конечно да се монтираат на автомобилот. Зошто 7 степени? Затоа што од таа температура надолу, веќе почнува да скрутува мешавината на летните гуми, со што се продолжува патот на сопирање, поради недоволното триење меѓу гумата и подлогата, а токму поради крутоста доаѓа и до поинтензивно трошење на газечкиот профил на гумата. Затоа, ...
сите 2 | | | веќе видена

Организаторите на електричната формула Е планираат в година да доведат дополнителен шампионат со возила што се тркаат без возач зад воланот. „Роборејс“ може да биде вистински спектакл. Замислете тркачки шампионат во кој нема трансфери на возачи, нема преплатени договори, нема навредливи објави преку социјалните медиуми, нема скандали, нема жешки дуели на конференциите за медиуми и нема дуели меѓу возачи од исти тимови. Така би изгледал шампионат во формула, без пилоти. Без возачи зад воланот. Организаторите на Формула Е за в година размислуваат да воведат втор шампионат без возачи. Планот е „Роборејс“ да се одржува пред трките во Формула Е, што значи на истите патеки каде се возат и електричните формули. Во шампионатот на роботи-автомобили би се натпреварувале десет тимови со по два автомобила. Шефот на Формула 1, Алехандро Агаг, воопшто не претерува во оцените дека тоа ќе биде „една од највозбудливите спортски манифестации во историјата“. Болидите ќе користат вештачка интелигенција за самите да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Вистината полека излегува на виделина. Германскиот магазин auto motor und sport направи споредбено тестирање на осум модели со дизел мотор. Golf излезе најчист, Fiat 500X највалкан. Изненадувачки резултати од првиот независен тест на азотни оксиди во реални услови на возење, по скандалот на Volkswagen. Според тестирањето што магазинот auto motor und sport го изврши во соработка со британските специјалисти Emission Analytics, Volkswagen Golf се покажа најчист во поглед на емисијата на штетните азотни оксиди. Магазинот пушти на споредбено возење осум модели на автомобили, на рута долга 100 километри, составена од градска етапа, возење по автопат и по спореден пат. Иако сите осум тестирани возила се возеа дефанзивно на еко-турата на auto motor und sport, сите возила ги пречекорија законски пропишаните гранични вредности. Единствен исклучок: Volkswagen Golf имаше најдобри резултати на тестот, со вредности во рамките на законските прописи. Иако е општо познато дека автомобилите во секојдневието трошат многу ...
сите 2 | | | веќе видена

Во интервју за германски магазин, шефот Таварес изрази незадоволство од слабата продажба на марките Peugeot и Citroen на најголемиот пазар за автомобили во Европа. Двете марки постигнуваат удел од само 3 проценти. Карлос Таварес, првиот човек на францускиот концерн PSA Peugeot Citroen, во интервју за германскиот магазин „auto motor und sport“ изрази разочараност од слабата продажба на возила од двете марки на германскиот пазар, каде што „купувачите не се толку убедени во вредноста и привлечноста“ на автомобилите од марките Peugeot и Citroen. „Незадоволителните резултати во Германија во голем дел произлегуваат од фактот што германските купувачи не се толку одушевени од нашите модели, како Шпанците, Французите, Австријците или Холанѓаните“, изјави Таварес за германскиот магазин за автомобили. Според него, двете француски марки мора да го подобрат својот имиџ и да ја унапредат продажната мрежа во Германија, каде што обете марки годинава постигнуваат заеднички удел од 3,3 проценти, наспроти 21 процент пазарно ...
сите 3 | | | веќе видена

На 1-ви декември Renault стартува со нарачки за новата генерација на Megane. Ценовникот за францускиот пазар стартува од 18.200 евра за TCe 100, топ-моделот GT со 205 КС чини 31.900 евра. Кусо по премиерата на салонот во Франкфурт стартува продажбата на компактот на Французите. Од 1-ви декември, француските купувачи ќе можат да го нарачуваат новиот Megane, со стартна цена од 18.200 евра и бензински мотор со 100 КС, во основното ниво Life. Во ова ниво, Megane е стандардно опремен со клима уред, диодни дневни светла, електрика на предните прозорци, еко-програма, магленки, радио со дисплеј од 4,2 инчи со 4 звучници и говорна команда, усб, темпомат, диодни трепкачи во ретровизорите, електрика и греење на ретровизори и мултифункциски кожен волан. Во основното ниво се достапни уште дизелските модели dCi 90 и dCi 110, со цена од 22.100 и 23.400 евра. Следно ниво е Zen, дополнително опремено со паркинг сензори назад, предупредување при промена на лента, двозонска автоматска клима, радио со дисплеј на допир од 7 ...
сите 12 | | | веќе видена

Поради големиот пазарен интерес за GLC , од 2017 година Mercedes ќе го произведува компактниот теренец и во фабриката на Valmet во Финска. Порастот во продажбата на овој модел изнесува 26 проценти. Сопствените производствени капацитети на Mercedes станаа претесни за покривање на побарувачката за возила од марката. Од 2017 година, новиот компактен теренец Mercedes GLC ќе се произведува дополнително во погоните на Valmet во финскиот Усикаупунки. Наследникот на GLK почна да се произведува во фабриката во Бремен во јуни. Само во октомври, светската побарувачка за теренските модели на Mercedes се зголеми за 26 проценти, на вкупно 47.000 примероци. Најголемата заслуга за тоа ја има токму GLC. Марката од Штутгарт годинава ги освежи и моделските серии GLE (ML) и GLS (GL), а премиерно го воведе и купе теренецот GLE Coupe. Valmet Automotive произведува дополнителна серија од класата А на Mercedes уште од 2013 година. До почетокот на следната година вкупната продукција на компактниот модел во Финска ќе достигне 100.000 ...
сите 2 | | | веќе видена

Аферата со дизелите на Volkswagen наскоро ќе заврши. Властите во Германија ги одобрија предложените технички зафати кај моторите EA189 . Но, властите во моментов ги проверуваат вредностите кај речиси сите марки на пазарот. Решенијата за отстапувањата во емисијата на азотни оксиди кај моторите на Volkswagen се веќе на пат. Концернот од Волфсбург ги приложи техничките зафати што треба да се извршат кај дизел моторите EA189 од 1,6 и 2,0 литри до Сојузната служба за моторен сообраќај во Германија. Одобрението е добиено и со тоа Volkswagen ќе може да започне со решавање на проблемот кај најголемиот дел од моторите што беа погодени со аферата околу издувните гасови. До крајот на месецов ќе следи решение и за 1,2-литарскиот дизел мотор, што концернот очекува дека ќе се следува со обновување на софтверот. „Трансформатор на струење“ и обнова на софтвер кај 1.6 TDI Кај 1,6-литарскиот мотор ЕА189, директно пред сензорот за воздух ќе се прицврсти таканаречен трансформатор на струењето. Станува збор за мрежа што го ...
сите 6 | | | веќе видена

Марката Roewe е малку позната на овие простори. Но, во Кина, марката вложува силни напори да се пробие во скапиот сегмент. Според тоа што го навестува студијата Vision R од салонот во Гуанжу, има изгледи тоа да се случи. Не е тајна дека кинеските автомобилски марки напредуваат со огромни чекори. Само мал дел од тамошните модели пристигаат во Европа. Повеќето модели остануваат зад големиот ѕид, но тие покажуваат дека Кина располага со голем потенцијал. Roewe го прикажа концептниот автомобил Vision R на салонот во Гуанжу. Сега многумина ќе се прашаат: Кој или што е Roewe? Малку помош. Rover. [caption id="attachment_21117" align="alignright" width="300"] Изведбата на внатрешноста на VIsion R воопшто не заостанува зад студиите на европските марки[/caption] По банкротот на групацијата MG Rover, кинеската Shanghai Automotive Industry Corporation ги откупи конструкциските планови за сите модели на Rover. Производствените погони и машини на некогашниот британски гигант, пак, му припаднаа на Nanjing Automotive ...
сите 3 | | | веќе видена

Фановите што целата сезона во формула 1 ја минаа навивајќи за тимот во формула 1 на Mercedes, сега можат да се наградат со специјална изведба на A45 во чест на шампионската титула. Mercedes ги прославува шампионските титули во конструктори и возачи во формула 1 со ексклузивен модел „Petronas 2015 World Champion“ на база на A 45 4Matic. Надворешни белези на ексклузивната серија на A 45 се зелените и црни ленти по каросеријата во стил на победничкиот болид F1 W06 Hybrid, а на тоа се надоврзуваат поголем сплитер и специјални ламели напред, како и заден спојлер инспириран од кралската класа во мотоспортот. За каросеријата стојат на располагање сива металик, поларно сребрена и магно-сива боја. [caption id="attachment_21112" align="alignright" width="300"] Деталите во петрол-зелената боја на Petronas се главен белег на специјалната серија на A45 4Matic[/caption] Бандажите од 19 инчи со вкрстени краци се лакирани во титански сива боја, со зелен прстен на обрачот на бандажот. Специјалниот модел дополнително поседува ...
сите 7 | | | веќе видена

Над 70 проценти од сите досега произведени примероци на Porsche се во возна состојба. За овие возила да останат во беспрекорна состојба, Porsche планира изградба на мрежа од центри само за своите олдтајмери и јангтајмери. Porsche денес го отвора првиот свој центар во кој сите автомобили се стари и вредни. Во Porsche Classic Zentrum во германскиот град Арнхајм, за прв пат под еден ист покрив се опфатени сервисирање, услуги и продажба само за олдтајмерите и јангтајмерите од спортската марка. Porsche планира наскоро да отвори уште неколку слични центри низ светот. Зошто толку врева околу овие центри? Затоа што 70 проценти од сите автомобили произведени досега од Porsche се во активна возна состојба. За овие автомобили да добијат најдобро можно сервисирање или реставрација, Porsche до 2018 година ќе создаде мрежа од 100 продажни и сервисни локации низ светот. Во оваа мрежа ќе влезат избрани и сертифицирани партнери од постоечката мрежа на продажно-сервисни комплекси на марката, во кои ќе се нуди целиот спектар ...
сите 3 | | | веќе видена

Додека политиката се обидува да најде виновник во мајката Volkswagen за лажната еко-практика на целата бранша, од „нашиот“ Audi пристигаат убави вести. Порше Македонија ја одбележа десетгодишнината со претставувањето на новиот Audi A4. Колку повеќе на луѓето им се излегува во пресрет да ја задоволат неопходноста од мобилност и колку повеќе им се овозможува да ја одржуваат истата таа мобилност, толку е поголем и успехот за една компанија од автомобилската бранша. Секако дека има голема смисла во мотото „Движењето е нашиот успех“ под кое што Порше Македонија го одбележува десеттиот роденден. Луѓево се искусни во својата работа, тие сепак се на врвот на браншата во Македонија уште откако компанијата проработе пред десет години. [caption id="attachment_21098" align="aligncenter" width="800"] Д-р Златко Муцунски, генерален директор на Порше Македонија: „Има ли подобар начин да се одбележи ваков јубилеј, од тоа да се донесе нов бестселер кој стои зад истите идеали како Порше - луксуз, моќ, квалитет, дизајн и ...
сите 14 | | | веќе видена

Suzuki има нов мотор. Не е случајност што тој се вградува прво во бестселерот Vitara. Со 140 КС, новиот 1,4-литарски BoosterJet му дава примерна динамика на спортскиот теренец, а има и неколку нови детали во дизајнот. Suzuki е во моделска офанзива, со по еден или два нови модела секоја година, а за поддршка на офанзивата сега пристигаат и нови мотори и нова техника. Спортскиот теренец Vitara се покажа како вистински погодок, откако претходно „теренот“ за продажба го подготви кросоверот SX4 S-Cross , и не случајно, со неговото пристигање, марката забележа историски рекордна продажба (и) на нашиот пазар. Нормално е што Suzuki почнува да го вградува новиот 1,4-литарски бензинец токму во моделското име што се вбројува меѓу најстарите во сегментот на лесните теренци, Vitara. Моторот од 1,4 литар е предводник на комплетно новата генерација, развиена според принципите на актуелниот „даунсајзинг“, со смалена работна зафатнина и турбонатполнење, како компензација за одземените сантиметри кубни. Дополнително, моторот ...
сите 35 | | | веќе видена

Во својата 110-годишна историја, матичната фабрика на Skoda во Млада Болескав денес го произведе 12-милионитиот автомобил. Модел што оттука излегол во најголем број примероци е серијата 105/120/130 од 1976 година. Чешката автомобилска фабрика прославува јубилеј. Во матичната фабрика на Skoda во Млада Болеслав, од 1905 година досега се произведоа 12 милиони возила. Од овие погони денес излегуваат шест модели: Octavia, Octavia Combi, Fabia, Fabia Combi, Rapid и Rapid Spaceback. Само во последните пет години, во фабриката се инвестирани 1,5 милијарда евра. Во моментов се гради нов погон за изработка на каросерии и до почетокот на 2017 година ќе се инвестираат уште 86 милиони евра. Во фабриката во Млада Болеслав бие срцето на Skoda Над половината од сите досега произведени автомобили со знакот на Skoda се излезени од оваа фабрика. Огромен поттик пристигна во 1991 година, откако концернот Volkswagen ја презеде марката под свој покрив. Оттогаш се произведени 7,8 милиони возила, од кои 3,3 милиони примероци од сите ...
сите 8 | | | веќе видена

Во средината на декември ќе се наддава за еден многу важен историски автомобил: Ferrari 290 MM Scaglietti , со кој легендарниот Фанџо учествуваше на Миле Миља во 1956 година. Историските модели на Ferrari бележат рекорди суми. Од автомобилот што аукциската куќа Сотби ќе го понуди на наддавање во Њујорк на 10-ти декември се очекува да постави нов рекорд. Ferrari 290 MM Scaglieti е автомобилот со кој легендарниот Хуан Мауел Фанџо победи на трката Миле Миља во 1956 година и проценет е на 32 милиони долари, односно околу 30 милиони евра. Откако ќе се додадат сите даноци, можно е 290 MM да достигне цена од 38 милиони долари, со што ќе ја надмине и вредноста на Ferrari 250 GTO, како модел на Италијанците што има достигнато највисока цена на наддавање. Три карборатори со по две грла хранат 12 цилиндри за да испорачаат 324 КС И техниката е импресивна. Моторот е V12 со сув картер, со зафатнина од 3,5 литри и моќност од 324 КС, три двојни карбуратори Weber, четиристепен менувач, спирални пружини и стабилизатори на ...
| | веќе видена

Мостот преку заливот Чесапик им предизвикува толку страв на некои американски возачи, што тие се подготвени да платат 25 долар за некој во нивното сопствено возило да ги превезе преку мостот. Бизнисот цвета. Мостот преку заливот Чесапик во американската сојузна држава Мериленд важи како еден од најстрашните мостови во земјата поради висината, малата ширина, ниските огради и ветриштата што постојано дуваат на мостот. Овој мост во должина од неполни седум километри ги спојува аграрно ориентираниот Исток со урбаниот Запад на Мериленд и претставува составен дел од секојдневното патување до работа за многумина Американци, но и кошмар. Некои возачи толку стравуваат да возат преку мостот, што не се со состојба сами да седнат зад воланот на сопствениот автомобил. Како и за сé друго во Америка, решение постои. Повеќе фирми се специјализирани за превоз преку мостот. Зошто луѓето едноставно не повикаат такси? Затоа што е поевтино за 25 долари да ве пречека човек пред мостот, да седне зад воланот на вашиот сопствен ...
| | веќе видена

next