Алфа ТВ

На промоцијата на Зборникот беше прикажан и инсерт од документарниот триптих „Мисијата на браќата Константин и Методиј“, продуциран од Словачката телевизија во ...
сите 5 | | | веќе видена

Ако победи на претседателските избори во Франција, независниот центристички кандидат, 39-годишниот Емануел Макрон, би бил најмладиот претседател на земјата, по ...
сите 134 | | | прочитана: 1797 | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху порача дека секојдневно се раководи со лекциите од Холокаустот и истовремено им се закани на непријателите на Израел да ...
сите 30 | | | веќе видена

Функционирањето на демократските институции во Турција ќе биде во фокусот на пролетната пленарна сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ...
сите 18 | | | веќе видена

Првата фаза, што треба да ги поведе Французите кон Елисејската палата, заврши. Тој резултат е историски, наведе Ле Пен. Лидерката на крајнодесничарскиот ...
сите 85 | | | прочитана: 266 | веќе видена

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, чија земја е ротациски претседател на ОБСЕ, побара истрага за експлозијата и изјави дека виновниците ...
сите 38 | | | веќе видена

Судири меѓу анти-фашистичичките милитанти и силите за безбедност избувнаа синоќа на плоштадот Бастилја и на соседните улици, речиси веднаш по објавувањето на ...
сите 102 | | | прочитана: 277 | веќе видена

Независниот центристички кандидат Емануел Макрон освои 23,75 проценти, додека кандидатката на крајнодесничарскиот „Национален фронт“ Марин ле Пен освои 21,53 ...
сите 136 | | | прочитана: 170 | веќе видена

Лидерот на Ал Каеда, Ајман ал Завахири ги повика своите следбеници и сите екстремисти во Сирија да се обединат и да се подготват за „продолжен џихад“. Лидерот ...
сите 5 | | | веќе видена

По низата вработувања на млади кадри, неделникот споделува видео на кое се гледа како синот на врховната судијка Лидија Неделкова ја напушта зградата на ...
сите 63 | | | веќе видена

next