• Скопски саем, Skopje
 • 22:59:00 , 22 Апр, 2017 до 05:00:00 , 23 Апр, 2017
 • Win Music Freedom Mk
 • 1542 доаѓаат, 1329 можеби
 • Настанот е завршен
 • Win Music Freedom Ви најавува:GusGus и Mathew Jonson во Скопје!https://www.residentadvisor.net/dj/gusgushttps://www.oz.com/gusgushttps://www.residentadvisor.net/dj/mathewjonsonLocal Support:Kanton6 LiveDJ Zoki BejbeДата:22 Април 2017Локација:Скопски Саем, Хала 5Цена на билети:500 МКД (лимитирани 300 билети)600 МКД (предпродажба)700 МКД (на влез)300 билети лимитирани по цена од 500 ден се пуштени во продажва во Излет Кафе,Радио Бар и Кино Карпош исто така билети можете да набавите и во Хаш Бар Југотон, online http://mktickets.mk/nastan/gus-gus/ и во Битола во Јагода Бар.#WinMusicFreedom #StayYouGusGus е едно од водечките имиња на електронската сцена со нивната кариера која се протега низ цели 20 години! Бендот е една од ретките појави на оваа сцена кои успеале да останат релевантен музички фактор толку долго. Составот ротираше повеќе имиња, но од основачите во бендот се уште членуваат Biggi Veiran и Daníel Ágúst, а во моментов трет член е Högni Egilsson.Формирани се во Исланд во 1995 година како филмско/музички колектив. Нивниот прв издаден албум станува најпродаван во Исланд, а веќе следната година потпишуваат договор со издавачката куќа 4AD. По издавањето на Polydistortion (за 4AD/Warner) во 1997, GusGus го бетонираат својот статус на едни од најбараните електронски бендови на планетава.Со кариера која се протега низ цели 20 години, GusGus продуцираат секакви можни електронски жанрови, од techno до trip-hop, од house до progressive, па и поп!Посебно внимание предизвикува нивниот албум Mexico на кој магично претставуваат нумери од synth-pop (Obnoxiously Sexual), deep techno (Mexico), progressive house (Airwaves), до мега-хитот Crossfade.Селектирана дискографија:Албуми:Gus Gus (Kjól & Anderson) 1995Polydistortion (4AD/Warner Bros./Labels) 1997This Is Normal (4AD/Warner Bros./Labels) 1999GusGus vs. T-World (4AD/Warner Bros./Labels) 2000Attention (Underwater Records/Moonshine) 2002Forever (Pineapple Records) 200724/7 (Kompakt) 2009Arabian Horse (Kompakt) 2011Mexico (Kompakt) 2014Компилации:Mixed Live: Sírkus (Moonshine) 200315 Ára (Smekkleysa) 2010Синглови:Chocolate (4AD) 1996Polyesterday (4AD) 1996Believe (4AD) 1996Standard Stuff For Drama (Warner Bros.) 1997Polydistortion (Warner Bros.) 1997Purple (Warner Bros.) 1997Barry (Warner Bros./4AD) 1997Anthem (4AD) 1998Ladyshave (4AD/Warner Bros.) 1998VIP (4AD/Warner Bros.) 1999Starlovers (4AD/Warner Bros.) 1999Lactic (MCA) 2000Dance You Down (Underwater) 2002David (Underwater/Moonshine) 2002Desire (Underwater/Moonshine) 2002Call Of The Wild (Underwater/Moonshine) 2003Need In Me (Pineapple Records) 2005Mallflowers (Pineapple Records) 2006Moss (Pineapple Records) 2007Hold You (Pineapple Records ) 2007Thin Ice (Kompakt) 2009Add This Song (Kompakt) 2009Deep Inside (Kompakt) 2011Over (Kompakt) 2011Magnified Love (Kompakt) 2011Crossfade (Kompakt) 2014Obnoxiously Sexual (Kompakt) 2014Airwaves (Kompakt) 2014God Application (TBA) 2016

  Настани во близина (1км)

  Промоција на “Facizam 4“ од Tonyo San & King Fizze

  Промоција на четвртото продолжение на култниот стрип “Facizam“ од авторите Антонио Арангеловиќ и Филип Алексовски во фоајето на“Фросина“, промотивна цена на ...
 • МКЦ, Skopje
 • 20:00:00 , 30 Мај, 2017 до 23:00:00 , 30 Мај, 2017
 • купете билети овде
 • Legijata
 • 162 доаѓаат, 236 можеби
 • Здраво Млади 7 II Zdravo Mladi 7

  Здраво Млади, Пред нас е седмото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади!“. Дружење закажуваме за 10 јуни (сабота) во, пред и околу омиленото ни ...
 • МКЦ, Skopje
 • 18:00:00 , 10 Јун, 2017 до 04:00:00 , 11 Јун, 2017
 • Zdravo Mladi
 • 575 доаѓаат, 765 можеби
 • Skopje Tango Weekend vol.3

  ENGLISH BELOW ****************************** Драги танго луѓе, Со особена чест и задоволство ви го најавуваме третиот Скопје танго викенд, а воедно и последен ...
 • MKC Club & Restaurant, Skopje
 • 19:00:00 , 15 Јун, 2017 до 20:00:00 , 18 Јун, 2017
 • Familija Tangovi Skopje
 • 39 доаѓаат, 84 можеби
 • Grai, SatanaKozel и Anabioz во Скопје!

  Руските фолк метал групи Грај, Сатанакозел и Анабиоз во Скопје! Со огромно задоволство сакаме да ви претставиме концерт не на еден руски фолк метал бенд. Не ...
 • Rock Club Shadows, Skopje
 • 20:00:00 , 03 Окт, 2017 до 01:00:00 , 04 Окт, 2017
 • Morania Pixie Sephirot
 • 48 доаѓаат, 79 можеби