• Pepper, Skopje
 • 17:00:00 , 21 Апр, 2017 до 20:00:00 , 21 Апр, 2017
 • BookBox
 • 50 доаѓаат, 158 можеби
 • Настанот е завршен
 • И нам не ни се верува, но оваа година по седми пат ќе се собереме на веќе традиционалната манифестација на правење (и јадење) храна која асоцира на читање и книги.Бидејќи одредувањето главна тема од лани (Шекспир) се покажа како корисно, одлучивме оваа година таа да биде - КНИГИ И НИВНИ ФИЛМУВАНИ ВЕРЗИИ. На располагање стојат куп наслови, па оправдувања од типот „не ми текнуваше што“ не се прифаќаат. Секако, доколку донесете и нешто друго поврзано со книги и читање вон главната тема ќе ви се важи. Наградите повторно ќе се одредат со гласање, а на учесниците, освен „шведската маса“ од ваши дела (гледајте да не се претерано концептуални, туку и да се јадат), им следува и пијачка. ВАЖНО: ГЛАСАЊЕТО ПОЧНУВА ВО 18 ЧАСОТ, НЕМОЈТЕ ДА ДОЦНИТЕ!* „Фестивалот на јадење книги“ не е спонзориран од државна институција, НВО, компанија, политичка партија или поединец, туку се прави од ќеф на организаторите и учесниците.

  Настани во близина (1км)

  Шарски Води 2017 - Планиско Велосипедски Маратон

  ДПС Трансверзалец од Скопје на ден 25.06.2017 година (недела) ќе го организира Планинскиот Велосипедски Маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017“ велосипедска манифестација ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 07:00:00 , 25 Јун, 2017 до 19:00:00 , 25 Јун, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 283 доаѓаат, 1220 можеби
 • ТОПСИ журка

  ТОП повод за ТОП журка! Славиме една година од промоцијата на #ТОПСИ - банка за млади! На годишнината на #ТОПСИ Банката ја проширува понудата за млади со 2 ...
 • Стопанска банка - На ваша страна, Skopje
 • 20:00:00 , 27 Јун, 2017 до 23:59:00 , 27 Јун, 2017
 • Стопанска банка - На ваша страна
 • 106 доаѓаат, 126 можеби
 • Yard Sale

  Ние во Think ја започнуваме летната сезона со преуредување по дома и целиот мебел го вадиме во двор. Резервирајте го следниот викенд (30.06 и 01.07) за Yard ...
 • Think, Skopje
 • 10:00:00 , 30 Јун, 2017 до 18:00:00 , 01 Јул, 2017
 • Think
 • 38 доаѓаат, 51 можеби
 • Sonic Signals

  Sonic Signals е нов аудио/визуелен концепт кој им дозволува на диџеите, продуцентите, експерименталните артисти и визуелните артисти, целосна слобода да ...
 • Kapan Han, Skopje
 • 00:00:00 , 29 Јун, 2017 до 05:00:00 , 30 Јун, 2017
 • Klara Vedis
 • 31 доаѓаат, 41 можеби
 • Петиција за финансирање на програмите за намалување на штети

  И оваа година ХОПС – Опции за здрав живот Скопје е дел од меѓународната кампања Support. Don't Punish. Подржи не казнувај. Главна цел на оваа кампања во ...
 • Macedonia Square, Skopje
 • 10:00:00 , 27 Јун, 2017 до 11:00:00 , 09 Јул, 2017
 • Healthy Options Project Skopje
 • 39 доаѓаат, 18 можеби