• Jazz Inn, Ohrid
 • 22:00:00 , 19 Јул, 2017 до 00:00:00 , 20 Јул, 2017
 • Jazz Inn
 • 89 доаѓаат, 158 можеби
 • Настанот е завршен
 • Џез Ин со задоволство Ви го претставува ексклузивниот концерт на Васил Хаџиманов Бенд на 19 јули ова лето.Идејата на Васил за комбинирање на традиционалните Балкански фолк ритми и западните, модерни стилови (jazz, funk, rock, world music) во неговата музика е во потполност автентична и претставува нов пристап во џез музиката. Во 2001 година ВХ бенд го вадат првиот албум со наслов “11 разлога за...”. Првиот тираж се распродава за три месеци, а ја добива наградата Беовизија за најдобар дебитантски албум.2003 година го објавуваат вториот албум “Кафанки”, кој успешно го промовираат ширум цела Европа. Октомври 2007 излегува третиот албум “Сега му е мајката”, на кој се наоѓа песната “Охрид”. https://www.youtube.com/watch?v=3ODfOcIIwykВо април 2009 го снимаат четвртиот албум “Живота ми”, кој е оценет од страна на критичарите како нивен најдобар албум досега.2013 година следи “Can You dig it” петтиот албум, издаден и за OverJazz Records во Германија.Моментално ВХ бенд го промовираат шестиот албум “Alive”, кој е нивен прв албум снимен во живо во пет различни градови, во пет концертни дворани. Специјален гостин е Светски познатиот саксофонист Davin Binney, а албумот е издаден за Американската издавачка куќа “MoonJune Records” од Њујорк. Сите изданија и музиката на бендот во Србија се прогласени за уметнички дела од културно значење за оваа земја. Во изминатите 15 години, Васил и неговите музичари неуморно и со голем успех ја свират нивната музика на концерти и џез фестивали на секаде во Светот: Белград, Нови Сад, Берлин, Виена, Братислава, Нагоја, Париз, Трст, Сараево, Загреб, Скопје, а во Охрид последно свиреа во 2011 година на Охридскиот Џез Фестивал https://www.youtube.com/watch?v=QhjSuEt_KmgВо своите бројни настапи бендот настапувал со бројни музичари како: Theodossi Spassov, Marko Đorđević, Toni Kitanovski, David Binney, Aleksandar Petrov, Bachar Khalife, Bisera Veletanlić, Brankica Vasić Vasilisa, Zafir Hadžimanov, Senka Veletanlić, Wikluh Sky, Samir Kurtov, Dado Topić, Rosen Zahariev, Hana Vučićević, Nigel Kennedy, Vlatko Stefanovski, Jelena Jovović, Jasna Jovicević...Во Охрид Васил доаѓа со својот квинтет: Мирослав Товариќ, Бојан Ивковиќ, Предраг Милутиновиќ и Бранко Тријиќ.http://www.vhband.com/Концертот почнува во 22:00 часот, а картите (во ограничен број-70) по цена од 500 денари, може да се купат во Музичката продавница Зи Зи Топ од понеделник (19 јуни, во 13:00 часот)

  Настани во близина (1км)

  OHRID Summer Season Opening

  ♚ SCI FI ♚ OHRID CLUB HAREM 🐠 Summer Season Opening 🐠 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ◥ Taste the fantastic flavor of Ohrid"s P.L.U.R.E dance floor. We'll ...
 • Night Club Harem, Ohrid
 • 23:59:00 , 22 Јул, 2017 до 05:00:00 , 23 Јул, 2017
 • Trajkovski Kodra Voislav
 • 32 доаѓаат, 77 можеби
 • Sugar Lobby во Охрид

  Room 313 and De:sonanz Festival во Охридско клубско издание, заедно со првата дама на белградската техно сцена - Sugar Lobby. Слаѓана Цирјак (Sugar Lobby) e ...
 • Night Club Harem, Ohrid
 • 00:00:00 , 26 Јул, 2017 до 06:00:00 , 27 Јул, 2017
 • Room 313
 • 27 доаѓаат, 53 можеби
 • Love & Happiness - 10-то јубилејно издание

  Во пресрет на јубилејното 10. по ред издание на фестивалот “Love and happiness”, закажан на 22 јули, а кој традиционално се одржува на плажата Градиште во ...
 • Gradiste Beach, Ohrid
 • 21:00:00 , 22 Јул, 2017 до 00:00:00 , 05 Авг, 2017
 • купете билети овде
 • Инфо Македонија
 • 34 доаѓаат, 47 можеби
 • IAESTE Ohrid Weekend 2017

  Ready for some fun on the coast of Ohrid lake? It is one of Europe's deepest and oldest lakes, preserving a unique aquatic ecosystem that is of worldwide ...
 • Ohrid
 • 08:00:00 , 28 Јул, 2017 до 21:00:00 , 02 Авг, 2017
 • IAESTE Macedonia
 • 27 доаѓаат, 38 можеби
 • Мобилен OneStop Кариерен Центар во Охрид

  Фондацијата Голдилокс Стејт ќе го имплементира проектот "Мобилен OneStop Кариерен Центар" во 26 општини во Република Македонија со цел да ги зголеми ...
 • Dom na kultura "Grigor Prlicev" Ohrid
 • 16:00:00 , 21 Јул, 2017 до 20:00:00 , 21 Јул, 2017
 • Mobile OneStop Career Center - Macedonia
 • 13 доаѓаат, 26 можеби