• МКЦ, Skopje
 • 18:00:00 , 10 Јун, 2017 до 04:00:00 , 11 Јун, 2017
 • Zdravo Mladi
 • 685 доаѓаат, 931 можеби
 • Настанот е завршен
 • Здраво Млади,Пред нас е седмото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади!“. Дружење закажуваме за 10 јуни (сабота) во, пред и околу омиленото ни свратилиште - МКЦ Скопје.Нема да криеме дека сме ужасно возбудени и среќни дека оваа година носител (т.н. headliner) на фестивалот се англиските повратници - SLOWDIVE!Формирани во 1989 година, во мирување од 1995 година, реофоремени во 2014, по речиси 20 години, откако ја отсвиреа својата повратничка турнеја по сите релевантни фестивали низ планетава, се враќаат со нова плоча, насловена едноставно SLOWDIVE, а датумот на издавање е 5 мај, за издавачката куќа DEAD OCEANS. Еден месец по издавањето на албумот ете ги и Slowdive(band) на кеј Димитар Влахов, помеѓу МАНУ и МТВ, во МКЦ.Сакаме да напоменеме дека Скопје е единствен град во регионот што ова лето ќе ја има честа да ги пречека SLOWDIVE.Но, ова е само почеток, на Здраво Млади пристигнува и еден од малкутемина вистински чувари на garage/psychodelic/soul звукот, уникатниот KING KHAN заедно со неговиот осумчлен бенд THE SHRINES. King Khan And The Shrines на Здраво Млади. Доколку сте фанови на all girl сензацијата Savages, сигурно сте запознаени дека басистката Ayse Hassan го формираше дуото Kite Base, заедно со Kendra Frost. Со нов албум насловен „What Kind Of Dystopian Hellhole Is This?“ по отсвирен прв дел од европската промотивна турнеја, на Здраво Млади пристига и манчестерската dark cinematic psychedelia / post-punk сензација The Underground Youth.Финските чудаци K-X-P својот звук го опишуваат како – оригинален, електронски, Motorhead, Space, транс, спиритуален, рок, медитациски, фри-џез. Додека Pitchfork, Mojo и Clash Magazine тврдат дека звукот содржи силен Krautrock елемент. Ќе ги видиме во живо на Здраво Млади! И тоа не е сѐ.Од оваа година внесуваме и нова пракса на Здраво Млади, а тоа е програмата на една од бините да биде селектирана/курирана од страна на селектор на фестивал од регионот и пошироко или некој артист/бенд.За сефте, го избравме фестивалот во мирување Dis-Patch од Белград, фестивал што своевремено беше големо влијание на нашиот тим. Реља Бобиќ, идејниот творец на Dis-Patch за публиката на Здраво Млади вели:„На некој начин одбележуваме 15 години од придвижувањето и 5 години од гасењето на фестивалот (кој имаше своја верна публика во Скопје и Македонија), а во програмата ќе бидат вклучени некои од „старите сопатници“ на белградската сцена, нови проекти, како и истакнатиот електронски live-состав од Германија - KREIDLER."7-часовно музичко патување на Dis-Patch бината со Kreidler, TAPAN [live], DEMEK[live], Wo0 [live], 33.10.3402[live] и Moodswinger intermezzo DJ. Ова е наша прва објава, имаме и дополнителни изненадувања, засега ве известуваме дека билетите веќе можете да ги набавите преку продажната мрежа на MkTickets и преку продажната мрежа на Купи Карти За Се, како и на Билетарница МКЦ. Бројот на билети пуштен во продажба е строго ограничен!Цена на билети:до 30.4. - 400 денари1.5. - 9.6. - 600 денарина 10.6. - 800 денари www.zdravomladi.com [soon]https://www.facebook.com/zdravomladi/https://twitter.com/ZdravoMladi

  Настани во близина (1км)

  ТОПСИ журка

  ТОП повод за ТОП журка! Славиме една година од промоцијата на #ТОПСИ - банка за млади! На годишнината на #ТОПСИ Банката ја проширува понудата за млади со 2 ...
 • Стопанска банка - На ваша страна, Skopje
 • 20:00:00 , 27 Јун, 2017 до 23:59:00 , 27 Јун, 2017
 • Стопанска банка - На ваша страна
 • 106 доаѓаат, 126 можеби
 • GRAND OPENING Giovani Beach Lounge Bar

  По повод отварање на Giovani Beach & Lounge Bar во Охрид и 22ри роденден на Caffe Giovani во Скопје со задоволство ве очекуваме на целодневна журка во Охрид на ...
 • Giovani Beach Lounge Bar & Hotel Park Golden View, Ohrid
 • 12:00:00 , 24 Јун, 2017 до 01:00:00 , 25 Јун, 2017
 • Giovani Beach Lounge Bar & Hotel Park Golden View
 • 32 доаѓаат, 43 можеби
 • FOOD_DRINK
 • Sonic Signals

  Sonic Signals е нов аудио/визуелен концепт кој им дозволува на диџеите, продуцентите, експерименталните артисти и визуелните артисти, целосна слобода да ...
 • Kapan Han, Skopje
 • 00:00:00 , 29 Јун, 2017 до 05:00:00 , 30 Јун, 2017
 • Klara Vedis
 • 31 доаѓаат, 41 можеби
 • В.А. Моцарт – Реквием

  Диригент: Иван Еминовиќ Режисер: Дејан Прошев Хор мајстор: Јасмина Ѓоргеска Солисти: Нада Талевска – Спасовска – сопран Ирена Кавкалевска – мецосопран Благој ...

  Клуб 27 во Old School

  Овој петок барот Old School и Dominion events (Марко и Златко) оддаваат почит на група музичари кои за нивниот краток и интензивен живот успеале да остават ...
 • Old School Cafe, Skopje
 • 21:00:00 , 23 Јун, 2017 до 00:00:00 , 24 Јун, 2017
 • Dominion Events
 • 10 доаѓаат, 22 можеби
 • Btkrsh Present: Audio Portmanning (Live)

  Btkrsh со особена чест и задоволство Ве кани на промоција на изданието "Temperatura" на велешкиот мултимедијален артист Audio Portmanning. Audio Portmanning е ...
 • Kapan Han, Skopje
 • 23:55:00 , 23 Јун, 2017 до 05:00:00 , 24 Јун, 2017
 • Btkrsh
 • 18 доаѓаат, 15 можеби