• Македонски Народен Театар, Skopje
 • 20:00:00 , 24 Апр, 2017 до 22:30:00 , 24 Апр, 2017
 • Македонски Народен Театар
 • 56 доаѓаат, 282 можеби
 • Настанот е завршен
 • „Ова не е претстава за самоубиството, не е пиеса за смртта, туки за еден човек кој повторно го открива животот, открива колку животот е прекрасен. Еден човек кој доаѓа до пеколот, за да разбере, всушност, дека животот е нешто многу драгоцено“ Претстава која ќе ве растажи и насмее до солзи! НИКОЛАЈ ЕРДМАН Адаптација и режија: АЛЕКСАНДАР МОРФОВ Семјон Семјонович Подсекаљников - Никола РИСТАНОВСКИ Марија Лукјанова - Николина КУЈАЧА Серафима Илинична - Звездана АНГЕЛОВСКА/Биљана ДРАГИЧЕВИЌ– ПРОЈКОВСКА Александар Петрович Калабушкин - Сашко КОЦЕВ Маргарита Ивановна - Тања КОЧОВСКА Аристарх Доминикович Гранд- Скубик - Емил РУБЕН Виктор Абрамович - Гораст ЦВЕТКОВСКИ Сергеј Александрович - Славиша КАЈЕВСКИ Григориј Пугачов - Никола АЦЕСКИ Алексеј Стаканов - Александар ЃОРЃИЕСКИ Аљоша Стаканов – Александар МИХАЈЛОВСКИ Клеопатра Максимовна - Арна ШИЈАК Раиса Филиповна - Тина ТРПКОСКА Отец Елпидиј - Александар МИКИЌ Федја Петунин Глувонемиот - Никола СТЕФАНОВ Костја – Александар МИХАЈЛОВСКИ Снимателот - Кире ЃОРЕВСКИ Груња - Марија НОВАК Зинка - Драгана ЛЕВЕНСКА Иларион - Никола КИМОВСКИ Тaња - Марија ДИМИТРОВА Ања - Анастазиа ХРИСТОВСКА Бабата - Анастазиа ХРИСТОВСКА Оркестар „РАСКРШИ СЕ“ Ѓорѓи ДИМИТРОВ, Ѓорѓина ПОПОВСКА, Стефан МАНАСИЕВИЌ, Стефан КАРАСТОЈАНОВ и Никола КИМОВСКИ Сценограф: Никола ТОРОМАНОВ Костимограф: Марија ПУПУЧЕВСКА Кореограф: Инга КРАСОВСКА Извршен продуцент: Виктор РУБЕН Драматург и преведувач на адаптацијата: Загорка ПОП – АНТОСКА АНДОВСКА Асистент – режисер и инспициент: Никола КИМОВСКИ Асистенти на сценографот: Илина АНГЕЛОВСКА и Ангел ПЕТРОВСКИ Избор на музика: Александар МОРФОВ Музички аранжер: Дарко ИЛИЕВСКИ Дизајнер на плакат: Срѓан ЈАНИЌИЈЕВИЌ Фотограф: Драган ГАЈИЌ Дизајнер на светло: Дарко МЛАДЕНОВСКИ Дизајнер на тон: Александар ПЕТРОВСКИ Видео - оператор: Филип ПЕТРОВСКИ Суфлер: Тања ИВАНОВСКА Лектор: Тодорка БАЛОВСКА

  Настани во близина (1км)

  Шарски Води 2017 - Планиско Велосипедски Маратон

  ДПС Трансверзалец од Скопје на ден 25.06.2017 година (недела) ќе го организира Планинскиот Велосипедски Маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017“ велосипедска манифестација ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 07:00:00 , 25 Јун, 2017 до 19:00:00 , 25 Јун, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 283 доаѓаат, 1220 можеби
 • ТОПСИ журка

  ТОП повод за ТОП журка! Славиме една година од промоцијата на #ТОПСИ - банка за млади! На годишнината на #ТОПСИ Банката ја проширува понудата за млади со 2 ...
 • Стопанска банка - На ваша страна, Skopje
 • 20:00:00 , 27 Јун, 2017 до 23:59:00 , 27 Јун, 2017
 • Стопанска банка - На ваша страна
 • 106 доаѓаат, 126 можеби
 • ЛА, ЛА, ЛА… (Балетска премиера)

  Локација: Плато на МОБ (Плоштад Мајка Тереза) Кореограф: Саша Евтимова Музика: Драган Ѓаконовски-Шпато, Тодор Бојаџиев, Дуке Бојаџиев Идеја за костими : Саша ...
 • Плоштад Мајка Тереза, Skopje
 • 21:00:00 , 01 Јул, 2017 до 22:30:00 , 01 Јул, 2017
 • купете билети овде
 • Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
 • 29 доаѓаат, 75 можеби
 • Sonic Signals

  Sonic Signals е нов аудио/визуелен концепт кој им дозволува на диџеите, продуцентите, експерименталните артисти и визуелните артисти, целосна слобода да ...
 • Kapan Han, Skopje
 • 00:00:00 , 29 Јун, 2017 до 05:00:00 , 30 Јун, 2017
 • Klara Vedis
 • 31 доаѓаат, 41 можеби
 • Петиција за финансирање на програмите за намалување на штети

  И оваа година ХОПС – Опции за здрав живот Скопје е дел од меѓународната кампања Support. Don't Punish. Подржи не казнувај. Главна цел на оваа кампања во ...
 • Macedonia Square, Skopje
 • 10:00:00 , 27 Јун, 2017 до 11:00:00 , 09 Јул, 2017
 • Healthy Options Project Skopje
 • 39 доаѓаат, 18 можеби
 • Презентација на мониторинг извештај за работата на АВМУ и АЕК

  Евротинк – Центар за европски стратегии, НВО Инфоцентар, Транспарентност Македонија и Хелсиншкиот комитет за човекови права, Ве покануваат на презентација на ...
 • Holiday Inn, Skopje
 • 12:30:00 , 28 Јун, 2017 до 14:30:00 , 28 Јун, 2017
 • Eurothink - Centre for European Strategies
 • 14 доаѓаат, 28 можеби