• MKC Club & Restaurant, Skopje
 • 12:00:00 , 24 Мар, 2017 до 00:00:00 , 25 Мар, 2017
 • Center for Investigative Journalism SCOOP-Macedonia
 • 38 доаѓаат, 55 можеби
 • Настанот е завршен
 • Соопштение и АгендаСо оглед на потребата за зачувување на слободата на говорот и правата на медиумите во Македонија, првиот годишен Меѓународен ден на укажувачите ќе се одржи во Скопје на 24 март 2017 година. Настанот е во партнерство со Денот на слободен говор на Македонија.На програмата на овој целодневен настан во клубот МКЦ е средба со укажувачи, говори на активисти, прес-конференција, учество на граѓани и жива музика со Crossroad Blues Band.Учесници се Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, укажувачот Симо Груевски, Меѓународниот тим лидер Петрус Тоинес и истражувачкиот новинар Зоран Иванов, претседателката на ТИ Македонија Слаѓана Тасева, како долгогодишниот активист Џабир Дерала од Цивил. Активистката за човекови права и новинарката Арзу Гејбула ќе има воведно излагање за растечките предизвици и опасностите на истражувачкото новинарство и активизам во Европа и ширум светот."24 Март 2017 е пресвртница за нашите напори против рестриктивната слободата на говорот и законите за медиуми", изјави Александар Божиновски, директор и коосновач на Центарот за истражувачко новинарство СКУП-Македонија. "Сите граѓани во Македонија и ширум светот треба да се разбудат и да ги бранат своите основни човекови и граѓански права". Меѓународниот ден на укажувачите е ден кога светот им оддава признание на граѓаните кои имаат интегритет и храброст да пријават злоупотреба додека други молчат. Денот на слободен говор ќе го препознае вредниот придонес на укажувачите, активисти и истражувачки новинари во Македонија. Тоа е исто така платформа за граѓаните да ја изразат својата поддршка за своите права за слобода на говорот и граѓанско учество.Укажувачите играат важна улога во откривањето и борбата против заканите за јавниот интерес - од политичка пристрасност и корпоративна корупција до банкарска измама и перење пари, загадена вода и небезбедна храна. Преку своите активности, укажувачите ширум светот спасуваат многу животи, десетици милијарди евра и огромни јавни и природни ресурси. Меѓународниот ден на укажувачите и Денот на слободен говор на Македонија се во организација на Коалицијата за заштита на укажувачите во Југоисточна Европа (SECWP) и Центарот за истражувачко новинарство СКУП-Македонија. SECWP е единствена регионална организација во светот посветена на подобрување на правата на укажувачите, поддржувајќи ги истите и истражувајќи ги нивните обелоденувања. СКУП е водечки независен извор на детални вести од јавен интерес во Македонија.Медиумски партнери:Канал 77Нова ТВ АгендаДен на слободен говор / Меѓународен ден на укажувачитеЗабава, Медиумски настан и КонцертСкопје, Македонија24-ти Март, 201712 – 14•Добредојде и преставувања – Александар Божиновски (СКУП), Марк Ворт (SCWP), Кристина Стеванчевиќ (SCWP) и Недим Хадровиќ (SCWP)•Кратки филмски клипови•DJ•Ручек и безалкохолни пијалоци за поканетите гости14 – 15•Ручек – Александар, Марк, Кристина, Недим•Демонстрација на веб страната на Денот на свиркачите / Видео на Венди Адисон•Филмски клип на СКУП #1•Прес конференција – модератори Александар и Кристина•Кратки говори на: Арзу Гејбула (активистка за човекови права и новинарка од Азербејџан); Петрус Тоинес (Меѓународен тим лидер на Цивика Мобилитас); Симо Груевски (укажувач на корупцијата во Телеком – поранешен акционер во Телеком); Катица Јанева (Специјален јавен обвинител); Зоран Иванов (македонски новинар ветеран и тренер на студентите на СКУП); Слаѓана Тасева (претседател на Транспаренси Интернационал Македонија); Џабир Дерала (претсдател на Цивил)15 – 15:30•DJ15:30 – 16•Прикажување на филмот Цената на правдата – интро Марк16 – 18 •Музика во живо18 – 19•Презентација на Наградата за Слободен говор 2017 – Марк и Арџан Дурмиши (SCWP)•Поента: Арзу Гејбула•Филмски клип на СКУП #2•Учество на публиката – модератори Александар и Кристина•Ручек и безалкохолни пијалоци за поканетите гости19 – 19:30•Кратки филмски клипови•DJ19:30 – 20•Прикажување на Медалот на гласните – интро Јасна Пањета (RAI)20 – 20:30•Именувај го укажувачот натпревар – Александар и Недим20:30 – до затворање•Crossroad Blues Band концертМЕДИУМСКИ ПАРТНЕРИ:Канал 77НОВА ТВ

  Настани во близина (1км)

  Fashion & Lifestyle Expo 2017

  Подгответе се за второто, #ВОНШАБЛОН издание на Fashion & Lifestyle Expo, настанот кој успева да ги вкрсти креативноста, дизајнот, добриот вкус и луѓето со ...
 • Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet, Skopje
 • 15:00:00 , 29 Мар, 2017 до 20:00:00 , 31 Мар, 2017
 • купете билети овде
 • Fashion & Lifestyle Expo
 • 137 доаѓаат, 223 можеби
 • Авантурите на Аладин

  Режисер: Бојан Трифуновски УЛОГИ: Аладин - Александар Михајловски Принцезата Џасмин - Дарја Ризова Абaнaзер Велики - Сашко Коцев Духот од ламбата - ...

  Како си ми? – трета студентска филолошка конференција

  Со задоволство ве покануваме на третото издание на студентската конференција „Како си ми?“ што ќе се одржи на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“. На ...
 • Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје, Skopje
 • 10:00:00 , 01 Апр, 2017 до 16:30:00 , 01 Апр, 2017
 • Како си ми?
 • 106 доаѓаат, 200 можеби
 • Концерт на Биг Бендот на Здружението на џез музичари

  Концерт на Биг Бендот на ЗЏМ (Здружение на џез музичари и слободни уметници на Македонија) Диригент: Џијан Емин Програма: Владимир Николов ПРОМЕНЛИВИ ...
 • Дом на АРМ, Skopje
 • 20:00:00 , 01 Апр, 2017 до 23:00:00 , 01 Апр, 2017
 • Socom Sokom
 • 83 доаѓаат, 203 можеби
 • ТОПЕР на Саем на книгата!

  ТОПЕР повторно на Саем на книгата. Посетете го нашиот штанд и погледнете ја големата понуда на македонски и српски наслови. Нови изданија, попусти и дружење. ...
 • Скопски саем, Skopje
 • 20:00:00 , 04 Апр, 2017 до 20:00:00 , 10 Апр, 2017
 • TOPER
 • 91 доаѓаат, 156 можеби
 • Richard Clayderman - 01 Април 2017 МОБ

  Ричард Клајдерман – француски уметник со рекордна продажба на албуми, кој го има популаризирано пијаното ширум светот повеќе од било кој, после Бетовен. ...
 • Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet, Skopje
 • 20:30:00 , 01 Апр, 2017 до 23:00:00 , 01 Апр, 2017
 • купете билети овде
 • Pragma music entertainment
 • 37 доаѓаат, 122 можеби
 • Новиот маскенбал на старата школа во МКЦ

  Главните готвачи на манџите од легендарното Кастро: Славе и Game Over се повторно тука! Овој пат во поголем простор - нашиот омилен Младински Културен Центар. ...
 • МКЦ, Skopje
 • 23:00:00 , 01 Апр, 2017 до 03:00:00 , 02 Апр, 2017
 • Новата манџа на старата школа
 • 47 доаѓаат, 97 можеби