Taste of Dalmatia

24
Април
 • Public Room, Skopje
 • 20:00:00 , 24 Апр, 2017 до 00:00:00 , 25 Апр, 2017
 • Public Room
 • 64 доаѓаат, 322 можеби
 • ~ find English version below...Ве покануваме во уживање во “храна за душу!” - како што ја нарекуваат нашите гости кувари од Задар, Игор Чупахин и Марсел Скарица храната која што ја подготвувале нивните баби и мајки, а тие биле благословени што ги наследиле нивните рецепти кои успешно ги надградиле додавјќи современ далматински шарм низ призма на зачини, сосеви и начин на сервирање. За оваа пригода во Public Room ќе ни подготват типично приморско мени, зачинето со шмек од континентални намирници за балансирање на вкусовите и доживување на Далмација на вистински начин.MЕНИЗакуска: “Pašteta od tunjevine” Стартер: “Spaghetti morska čarolija”Главно јадење: “Pašticada s njokima”Десерт: “Dubrovacka rozata”Игор Чупахин вели “Ние луѓето од Задар и околината сме големи, весели и питоми луѓе, сакаме секој пат да јадеме многу и добро, и добро го правиме тоа, особено кога покрја себе имаме добро друштво и врно вино.”Проверете!Цена на мени: 900 ден. по лицеБилети во барот на Јавна Соба и преку contact@publicroom.org*За оваа вечера нема веганска или вегетеријанска можност.Се извинуваме!_______________________________________________________Public Room invites all food overs to unforgettable event, “food for your soul”, a typical Dalmatian dinner prepared by Igor Chuphanin and Marcel Skarica. Igor and Marcel, both originally from Zadar, Croatia, for this occasion in Public Room have composed a menu of 4 dishes which they have learned from their mothers, and their mothers have learned from their mothers…. They will present traditional Dalmatian dishes upgraded by adding new herbs, balancing tastes and serving it on a totally different way.For “Taste of Dalmatia” in Public Room Igor and Marcel present predominantly sea food menu spiced up continental products in order to balance the tastes and to feel the real Taste of Dalmatia.Joins us and enjoy!MENUTo begin with : Tuna fish pate Starter: Spaghetti with sea foodMain course: Stuffed beef in sauce with home -made gnocchi Dessert: Dubrovnik style flanMenu price: 900 mkd per personTickets at Public Room bar or at contact@publicroom.org*For this dinner we do not offer vegan or vegetarian supplements.We are sorry!

  Настани во близина (1км)

  Queen Real Tribute

  Queen Real Tribute Најголемиот Queen Real Tribute проект ќе одржи повеќе часовен концерт во клубот #Станица26 на 26.04.2017 со почеток во 20:00 часот. Бенд ...
 • Станица 26, Skopje
 • 20:00:00 , 26 Апр, 2017 до 00:30:00 , 27 Апр, 2017
 • Inovativa Group
 • 213 доаѓаат, 649 можеби
 • Славниот Фредерик Бегбеде во Скопје

  Фредерик Бегбеде – еден од најпознатите писатели во светот – гостин на ТРИ! Фредерик Бегбеде, еден од најпопуларните претставници на француската и европска ...
 • Public Room, Skopje
 • 19:30:00 , 29 Апр, 2017 до 01:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Издавачки центар ТРИ
 • 231 доаѓаат, 326 можеби
 • Априлско искачување на Плат

  ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира Априлско искачување на врвот Плат на 30 Април 2017 год. Врвот Плат се наоѓа на планината Шар Планина, висок е 2.398 метри ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:30:00 , 30 Апр, 2017 до 19:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 37 доаѓаат, 262 можеби
 • Урбан Фест

  Урбан Фест е меѓународен фестивал на живи статуи и други улични уметности. Ги славиме урбаните уметности и убавината на градскиот ритам. 28ми април, Петок, ...
 • Skver Jadran, Skopje
 • 19:30:00 , 28 Апр, 2017 до 00:00:00 , 29 Апр, 2017
 • Урбан Фест
 • 105 доаѓаат, 124 можеби
 • Станица: Студентска 5.0

  Со задоволство ве покануваме на петтото издание на Станица: Студентска 5.0, настан посветен на промоција на работата на студентските и младинските организации ...
 • Public Room, Skopje
 • 12:00:00 , 25 Апр, 2017 до 18:00:00 , 25 Апр, 2017
 • Младински образовен форум - МОФ / Youth Educational Forum -YEF
 • 83 доаѓаат, 118 можеби
 • Rakija Night #2

  Дуња. Кајсија. Мезе. Уживање. Април. Сабота. Отворено небо. Оуштање. Придружи ни се со твоето друштво! ...
 • Public Room, Skopje
 • 21:00:00 , 29 Апр, 2017 до 01:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Public Room
 • 11 доаѓаат, 53 можеби
 • Гласот на славејот

  Диригент: Даниел Рајскин (Русија) Солист: Милена Арсовска - сопран Програма: Н. Крстевски: „Хипнагогија во Тулијанум“ * O. Golijov: Три песни за сопран и ...
 • Makedonska Filharmonija, Skopje
 • 20:00:00 , 27 Апр, 2017 до 23:00:00 , 27 Апр, 2017
 • Makedonska Filharmonija
 • 23 доаѓаат, 47 можеби
 • Showroom: Mary Poppins Quartet

  Вечер посветена на уживање во најдоброто од филмска музика! Because classics is classy ~ Настапуваат Ерна Шукри- виолина, Билјана Весковска- виолина, Љупка ...
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 28 Апр, 2017 до 01:00:00 , 29 Апр, 2017
 • Public Room
 • 16 доаѓаат, 27 можеби
 • ЖИВОТ СО СТИЛ

  „Живот со Стил“ е партиципативен ликовен проект со хуманитарен карактер, во кој земаа учество повеќе јавни личности (Елена Стефановска, Лила Филиповска, Бојана ...
 • Public Room, Skopje
 • 19:00:00 , 26 Апр, 2017 до 19:00:00 , 02 Мај, 2017
 • Ana Markovska
 • 18 доаѓаат, 22 можеби
 • BEST Skopje на Станицa: Студентска 5.0

  Сакаш да патуваш низ цела Европа, притоа учејќи нови нешта на едни од најдобрите европски универзитети и забавувајќи се со луѓе од повеќе држави? БЕСТ ...
 • Public Room, Skopje
 • 12:00:00 , 25 Апр, 2017 до 18:00:00 , 25 Апр, 2017
 • BEST Skopje
 • 17 доаѓаат, 21 можеби
 • Tasting Ideas #4 - Spring Edition

  Заедничко пролетно будење. Да ги разбудиме вашите бизнис идеи. Да ја дефинираме заедно вашата идеа и да ви помогнеме како најлесно би почнале со реализација. ...
 • Public Room, Skopje
 • 17:00:00 , 27 Апр, 2017 до 19:00:00 , 27 Апр, 2017
 • Social Impact Lab
 • 7 доаѓаат, 24 можеби
 • Априлско Language Cafe во Скопје

  Зборувате друг јазик но не се чувствувате сигурни? Дали сакате да дознаете повеќе за странски јазици и различни култури? Дали сакате да запознаете млади луѓе ...
 • Кафе Бар Љубов, Skopje
 • 18:00:00 , 27 Апр, 2017 до 21:00:00 , 27 Апр, 2017
 • Волонтерски Центар Скопје
 • 10 доаѓаат, 19 можеби