• Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 14:00:00 , 19 Мај, 2017 до 23:00:00 , 21 Мај, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 39 доаѓаат, 319 можеби
 • Настанот е завршен
 • ДПС Трансверзалец – Скопје во периодот од 19 до 21.05.2017 организира искачување на Маглич (2.386м) и рафтинг на Тара и Дрина. Маглич е највисок врв на надморска височина од 2.386 метри во опсег на планинскиот венец Пљешевица, Грмеч, Цинцар и Радуша во Босна и Херцеговина. Врвот се наоѓа на границата на Босна и Херцеговина и Црна Гора.Програма:19.05.17 (петок) Поаѓање во Скопје во 14.00ч од пред паркингот Пошта – Железничка станица. Патување преку Косово, Албанија, Црна Gора до Фоча и кампот Бастаси во Босна и Херцеговина. Кампот Бастаси се наоѓа покрај Дрина. Предвидено е преноќување во повеќекреветни бунгалови. 20.05.2017(сабота) Будење во 6.00ч, поаѓање во 7.00ч кон Пријевор. По 2 часа возење се пристигнува на Пријевот (1.670м), последна точка до која се стигнува со возило. Се патува низ прашумата Перучица и е предвидено застанување на Драгог Седлу(1.400м), видиковец од кој се отвора поглед на прашумата и водопадот Скакавац. Од Пријевор се поаѓа кон врвот Маглич (2.386м) до кој се потребни 2 часа пешачење. Симнувањето е по друга патека покрај Трновачко езеро (1.574м) и се стигнува до Пријевор. Симнувањето трае 4 до 5 часа. Предвидена е и посета на НП Сутјеска и локалитетот Тјентиште на враќање кон кампот. Ноќевање.21.05.2017(недела) Транспорт на вода по Тара до Брстановице од каде што започнува Рафтингот со гумени чамци по Тара а потоа и по Дрина. Траењето на спустот зависи од водостојот и се движи од 1.5 до 4 часа. Спустот завршува точно пред нашиот камп. Тргнувањето за Македонија е околу 15.00ч. Пристигнувањето во Скопје е околу полноќ.Напомена: Организаторот го задржува правото да го промени планот, да ја одложи или откаже акцијата во случај на лоши временски услови и непредвидени околности. Сите учесници треба да се со во добра здравствена состојба, да имаат добра психофизичка подготовка како и да бидат подготвени за промени и импровизирање на теренот. Сите планинари на оваа акција поаѓаат доброволно и на сопствена одговорност. Предвиден е превоз со минибус.Цена: 100 евраВо цената се вклучени: трошоци за превоз, 2 ноќевања во камп, рафтинг услуги: за водичи, организациски трошоци и водење. Во Цената не се вклучени: Патничко оигурување (учесниците во акцијата сами обезбедуваат осигурување) и такса за рафтинг 5-10 евра, индивидуални трошоци. Ценовник на кампот: Доручек 5 евра, ручек 8 евра и вечера 8 евра Пријавување и уплата најкасно до 17.05.2017 . Уплати може да направите секој четврток од 20 до 21,30 ч. во просториите на друштвото.Контак 070/641-998 Зоран КостадиновПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА: ПАСОШПотребна опрема: за високогорско планинарење според временските услови

  Настани во близина (1км)

  Љубовен базар No.23

  Обично овој дел од годината паузираме со базари, поради летните одмори ама овој пат се преброивме, сите сме тука и расположени и разработени и спремни да ви ги ...
 • Кафе Бар Љубов, Skopje
 • 17:00:00 , 20 Јул, 2017 до 23:45:00 , 20 Јул, 2017
 • Кафе Бар Љубов
 • 106 доаѓаат, 249 можеби
 • Плат (2.398мнв)

  ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира искачување на врвот Плат на 23 Јули 2017 год. Врвот Плат се наоѓа на планината Шар Планина, висок е 2.398 метри надморска ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:30:00 , 23 Јул, 2017 до 18:00:00 , 23 Јул, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 16 доаѓаат, 139 можеби
 • BBQ Party #8

  Дали сте за петочно, опуштено дружење на тераса? Ако до сега не сте биле на нашите bbq- дружења се што треба да знаете е дека потребно е да си донесете што ...
 • Public Room, Skopje
 • 20:00:00 , 21 Јул, 2017 до 01:00:00 , 22 Јул, 2017
 • Public Room
 • 6 доаѓаат, 36 можеби
 • Rapha Women’s 100 - Skopje

  Ајде заедно да извозиме 100км. Во Недела, на 23ти Јули, да се придружиме на глобалниот настан "Rapha Women's 100" чија цел е да инспирира илјадници жени околу ...
 • Skopje
 • 07:30:00 , 23 Јул, 2017 до 16:00:00 , 23 Јул, 2017
 • Tina Nestoroska
 • 19 доаѓаат, 23 можеби
 • Saturday in Public Room

  И оваа сабота на терасата на Public Room уживаме во летните скопски денови, омиленото друштво, коктелите за 100че и селекцијата на џез мелодии на Гордан ...
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 22 Јул, 2017 до 01:00:00 , 23 Јул, 2017
 • Public Room
 • 6 доаѓаат, 25 можеби
 • Cubanero @Che

  Одамна не сме си напраиле тематска, па да здробиме малку мраз за мохита, куба либриња и да размрдаме кукови :D Кубанска тематска фиеста, пури, коктели, музиче ...
 • Che Cafe Bar, Skopje
 • 23:00:00 , 22 Јул, 2017 до 02:00:00 , 23 Јул, 2017
 • Che Cafe Bar
 • 4 доаѓаат, 22 можеби
 • BIH / PRT / MKD - Nederland

  Oefenwedstrijd van het Nederlands mannenteam in het Vierlandentoernooi van Skopje. Tegenstanders zijn Bosnië en Herzegovina, Portugal en gastland Macedonië. ...
 • Skopje
 • 20:00:00 , 21 Јул, 2017 до 22:00:00 , 21 Јул, 2017
 • Oranje Basketball
 • 5 доаѓаат, 15 можеби
 • Хуманитарен петок веЧЕр

  Со Ризински одлучивме петок да го посветиме на Тео, собираме за неговата нова количка во која многу полесно ќе се движи и ќе биде многу посамостоен! Имаме и ...
 • Che Cafe Bar, Skopje
 • 21:30:00 , 21 Јул, 2017 до 00:30:00 , 22 Јул, 2017
 • Che Cafe Bar
 • 3 доаѓаат, 12 можеби