• Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 16:00:00 , 21 Апр, 2017 до 18:00:00 , 23 Апр, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 41 доаѓаат, 120 можеби
 • Настанот е завршен
 • ДПС Трансверзалец од Скопје по 14-ти пат ќе го организира Меморијалниот Марш „Чичко Јосиф Илковски 2017 година„ во чест на нашиот драг пријател и планинар, писател и борец за Македонија како пристојно место за живеење, кој трагично загина бранејки ја убавината на нашата планина Китка- „Јосиф Илковски 1924-2001„ Мото на маршот е заветот на Чичко Јосиф „Човеку-нечовеку, границата твоја е доброто-злото„ Основна цел на маршот е масовно вклучување на граѓаните во планинарството како спорт за своја душа и тело. Искачувањето на Китка ви овозможува прошетка по прекрасните падини за цела фамилија, без оглед на староста и полот. Да почуствувате задоволство на победа, зошто секој кој ќе се искачи на врвот е победник. Маршот е составен од две патеки и тоа: 1. Екстремна патека – Три (3) дневен марш од 21 до 23.04.2017 г. Маршрута: планинарски дом „Чеплес„ -Солунска Глава (2540 м.) -Бегово поле-планинарски дом Караџица - Алдинци - Преслап - планинарски дом Китка - Горно Количани. Патеката е долга 50 км со 2620 м. висинска разлика и се пешачи 19 ч. Зборно место планинарски дом Чеплес на 22.04.2017 во 07 ч. Бројот на учесници е делумно ограничен поради нокевање во планинарските домови Чеплес и Караџица. Исхраната е од ранец. 2. Рекреативна патека - Еднодневна акција на 24.04.2017 г. Маршрута: с.Горно Количани - планинарски дом Китка - с.Горно Количани. Должина на патеката е 8100 м. со висинска разлика од 780 м. и се пешачи 2:30 ч. и 2 ч. за враќање. Зборно место на 23.04.2017 пред ПТТ Железничка станица во 08 часот. Бројот на учесници не е ограничен. Организаторот обезбедува превоз на релација Скопје-Горно Количани-Скопје на 23.04.2017 - цена 150 денари. Карти може да се набават во продавницата пред Судентскиот дом Кузман Јосифовски Питу.Исхрана од ранец, обезбеден чај. Во 13 ч. ќе се положи цвеќе и ке се одржи пригодна беседа за нашиот драг пријател Јосиф Илковски во близина на спомен плочата. oПраво на учество има секој кој се чуствува здрав и способен за ваков предизвик и сака да партиципира во чествувањето за Чичко Јосиф. oПатеката е одбележана со црвен круг и внатре со бела боја или црвена со бела линија, или црвени и жолти знаменца. oОднесување на патеката - секој учесник е должен да ја чува околината од пожар, смет, кршење, загадување - нека листот и понатака зеленее. oОпрема и облека според временската прогноза, обрнете внимание на обувките, треба да се разгазени за да не се добијат плускавци, кабаница за дожд. oПријавување и информации најдоцна до 19.04.2017год. : 070-641-998

  Настани во близина (1км)

  Шарски Води 2017 - Планиско Велосипедски Маратон

  ДПС Трансверзалец од Скопје на ден 25.06.2017 година (недела) ќе го организира Планинскиот Велосипедски Маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017“ велосипедска манифестација ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 07:00:00 , 25 Јун, 2017 до 19:00:00 , 25 Јун, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 283 доаѓаат, 1220 можеби
 • ТОПСИ журка

  ТОП повод за ТОП журка! Славиме една година од промоцијата на #ТОПСИ - банка за млади! На годишнината на #ТОПСИ Банката ја проширува понудата за млади со 2 ...
 • Стопанска банка - На ваша страна, Skopje
 • 20:00:00 , 27 Јун, 2017 до 23:59:00 , 27 Јун, 2017
 • Стопанска банка - На ваша страна
 • 106 доаѓаат, 126 можеби
 • ЛА, ЛА, ЛА… (Балетска премиера)

  Локација: Плато на МОБ (Плоштад Мајка Тереза) Кореограф: Саша Евтимова Музика: Драган Ѓаконовски-Шпато, Тодор Бојаџиев, Дуке Бојаџиев Идеја за костими : Саша ...
 • Плоштад Мајка Тереза, Skopje
 • 21:00:00 , 01 Јул, 2017 до 22:30:00 , 01 Јул, 2017
 • купете билети овде
 • Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
 • 29 доаѓаат, 75 можеби
 • Yard Sale

  Ние во Think ја започнуваме летната сезона со преуредување по дома и целиот мебел го вадиме во двор. Резервирајте го следниот викенд (30.06 и 01.07) за Yard ...
 • Think, Skopje
 • 10:00:00 , 30 Јун, 2017 до 18:00:00 , 01 Јул, 2017
 • Think
 • 38 доаѓаат, 51 можеби
 • BBQ Party #4

  Стигнавме до BBQ Party #4, уште едно опуштено неделно дружење на отворено. Овој пат покрај подготвена тераса, извадена скара и добро оладени пијачки ќе имаме ...
 • Public Room, Skopje
 • 12:00:00 , 25 Јун, 2017 до 18:00:00 , 25 Јун, 2017
 • Public Room
 • 10 доаѓаат, 53 можеби
 • Петиција за финансирање на програмите за намалување на штети

  И оваа година ХОПС – Опции за здрав живот Скопје е дел од меѓународната кампања Support. Don't Punish. Подржи не казнувај. Главна цел на оваа кампања во ...
 • Macedonia Square, Skopje
 • 10:00:00 , 27 Јун, 2017 до 11:00:00 , 09 Јул, 2017
 • Healthy Options Project Skopje
 • 39 доаѓаат, 18 можеби
 • Summer School of Architecture "St. Joachim Osogovski"

  The Sense of Home Home is the place where one belongs. It is a place of privacy, peace and safety. It is an island, separated from the rest of the world, ...