Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 195 | | | прочитана: 12339 | веќе видена

Јас како премиер и Владата што ја предводам сме подготвени да овозможиме услови за ангажман и вклученост на целото општество, во сериозниот реформски процес ...
сите 134 | | | прочитана: 1551 | веќе видена

Трајко Димков од ВМРО-ДПМНЕ за најновата анкета на БРИМА според која СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ, а премиерот Зоран Заев има повисок рејтинг од екс - премиерот, ...
сите 37 | | | прочитана: 2918 | веќе видена

Ова Јавно обвинителство не води истрага за лицата за кои прашувате, ни одгворија од Специјалното јавно обвинителство откако по социјалните мрежи се појавија ...
сите 76 | | | прочитана: 1298 | веќе видена

-Ниту еднаш јас лично не сум кажал дека запрела градбата на автопатите. Секоја изјава која вие ќе ја дадете, таа сега ќе биде изјава што може потоа јас да ...
сите 17 | | | прочитана: 336 | веќе видена

Прифатните центри во Гевгелија и Табановце се доволни и дека во иднина Македонија нема да гради нови центри за бегалците, вели министерот за внатрешни работи, ...
сите 65 | | | прочитана: 155 | веќе видена

Дипломатот Рајнхард Прибе пристигна во Македонија, но за почеток во улога на предавач на еднонеделната Школа на природно право што во организација на ...
сите 59 | | | прочитана: 621 | веќе видена

Една од клучните мерки на Владата е јавниот сервис МРТВ да не биде дел од комерцијалниот пазар и да биде финансирана од буџетот на државата, рече министерот за ...
сите 27 | | | веќе видена

Откако вчера Владата побара од Надзорниот одбор на ЕЛЕМ да го поништи тендерот за набавка на механизација за ископ на јаловина, денеска директорот на државната ...
сите 63 | | | прочитана: 3723 | веќе видена

Жителите на Кисела Вода кои живеат на булеварот Србија до улицата Христо Татарчев денеска протестираа против градежните активности на Град Скопје во тој дел од ...
сите 36 | | | прочитана: 268 | веќе видена

Британскиот премиер Тереза Меј не ќе може да го спроведе процесот за излегување на Британија од ЕУ, со сегашниот состав на Парламентот во кој таа и нејзнините ...
сите 127 | | | прочитана: 2665 | веќе видена

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин по првпат се најде пред Тереза Меј на анкета, околу тоа кој би бил најдобриот британски ...
сите 24 | | | прочитана: 329 | веќе видена

Денеска министрите за финансии и труд и социјална политика разговараа со повеќе синдикати со цел да се повтрди заложбата за зголемување на минималната плата од ...
сите 55 | | | прочитана: 1192 | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април 2017 година, во однос на април ...
сите 32 | | | прочитана: 593 | веќе видена

Во вторник идната недела се очекува да продолжи исплатата на субвенциите од 2016 година. Сите пречки за реализација на преостанатите 25 милиони евра за 24.000 ...
сите 54 | | | прочитана: 859 | веќе видена

Македонија | Избраниците на Благоја Милевски достојно се простија од Европското првенство во Полска, пораз од силната и амбициозна Португалија со 3-2 во ...
сите 80 | | | прочитана: 578 | веќе видена

Македонија | Еден од најдобрите млади фудбалери на Македонија го сумираше впечатокот од Полска веднаш по мечот со Португалија... Македонија со поразот од 4-2 ...
сите 25 | | | веќе видена

Поради дотраеност на постојната водоводна инсталација, oпштина Центар изврши комплетна обнова на водоводовната мрежа во должина од 71 метар, со пречник од 80 ...
сите 3 | | | прочитана: 190 | веќе видена

Зголемените цени на сместувањето во Скопје кои се резултат на закажаниот фудбалски Суперкуп на УЕФА, кој ќе се игра на националната арена „Филип Втори“ 8 ...
сите 6 | | | прочитана: 282 | веќе видена

Промените на политичката сцена во земјава со себе донесоа и политичари со европски манири во секојдневните навики. Пракса која не е непозната за цивилизираниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против 32-годишниот И.Ј. од село Житоше, општина Долнени, поради постоење основи на сомнение за „уцена“. ...
сите 10 | | | прочитана: 303 | веќе видена

Непознат сторител извршил разбојништво во аптека на улица „Кочо Рацин“ во Скопје, што било пријавено во полиција вчера околу 19.50 часот.Сторителот со закана ...
сите 69 | | | прочитана: 529 | веќе видена

Претставата на Турскиот театар, „Отело“, во режија на Дејан Пројковски, беше прикажана синоќа, во рамките на фестивалската програма на „Битола Шекспир ...
сите 101 | | | прочитана: 391 | веќе видена

Богат опус на живописни колоритни слики се дел од изложбата на академскиот сликар Адин Хебиб во рамки на Скопското лето 2017. Уметник од светски ранг кој пред ...
сите 8 | | | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 102 | | | прочитана: 15226 | веќе видена

 Никој не сака кога во ресторан го служи некој арогантен и нељубезен келнер. Но, иако ретко, сепак се случува, тоа однесување да биде резултат на нешто што ...
сите 21 | | | прочитана: 401 | веќе видена

Шенон Доерти веќе два месеци живее без опасната болест. Својот пат на опоравување го документирала со фотографии, зборови и снимки кои ги објавува на ...
сите 8 | | | прочитана: 1142 | веќе видена

Новиот српски претседател Александар Вучиќ на тет-а-тет средбата која ја имаше со неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ добил чоколадна бомбоњера ...
сите 92 | | | прочитана: 367 | веќе видена

Шарски Води 2017 - Планиско Велосипедски Маратон

ДПС Трансверзалец од Скопје на ден 25.06.2017 година (недела) ќе го организира Планинскиот Велосипедски Маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017“ велосипедска манифестација ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 07:00:00 , 25 Јун, 2017 до 19:00:00 , 25 Јун, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 283 доаѓаат, 1220 можеби
 • ПЕНА Журка: Големо отворање на плажа Градиште со познати ДИЏЕИ

  Почитувани, Заокружете го 24 јуни денот кога една од најубавите охридски плажи ја стартува сезоната Лето 2017. Токму за отворањето на комплетно реновираната ...
 • Градиште Плажа (Gradishte Beach), Ohrid
 • 21:00:00 , 24 Јун, 2017 до 17:00:00 , 08 Јул, 2017
 • купете билети овде
 • Инфо Македонија
 • 194 доаѓаат, 392 можеби
 • Festival India / Фестивал Индија

  Friends of India - Macedonia во чест на меѓународниот ден на јогата ви го претставува Festival India. - Музика (Киртан), - Танц (класичен Бхаратнатјам), - ...
 • Градски парк - Школка, Скопје
 • 10:00:00 , 24 Јун, 2017 до 14:00:00 , 24 Јун, 2017
 • Friends of India - Macedonia
 • 187 доаѓаат, 336 можеби
 • Вино на штикли

  Како дел од негувањето и ширењето на винската култура во земјава винскиот бар и ресторан „Форца“ во соработка со иницијативен одбор составен од дами љубители ...
 • Forza Wine Bar & Restaurant, Skopje
 • 18:00:00 , 30 Јун, 2017 до 01:00:00 , 01 Јул, 2017
 • Forza Wine Bar & Restaurant
 • 101 доаѓаат, 341 можеби


 • На 24 Јуни